Ciekawostki

Dzieci trzeba chwalić z głową

Dzieci trzeba chwalić z głową
Edyta Nowicka

Lubimy powtarzać naszym pociechom, że są piękne i mądre. W końcu dla nas są! A jednak pewne formy pochwał mają nienajlepszy wpływ na dalszy rozwój i postępowanie dzieci w życiu. O czym warto pamiętać?

Robimy to z najlepszych możliwych pobudek: chcąc podnieść samoocenę naszego dziecka, dodać mu otuchy czy docenić jego wysiłek. A jednak pochwała pochwale nie równa. Bardzo ciekawe badanie naukowe z Kanady opublikowane w Psychological Science wskazuje wprost, że niektóre pochwały mogą źle wpływać na dziecko, nawet jeśli są pozytywne w założeniu.

Eksperymentowi poddano dzieci w dwóch grupach wiekowych, trzy- i pięcioletnie. Wszystkie z nich miały do wykonania zadanie, następnie były chwalone, a później wykonywały kolejne czynności. Różnica polegała na tym, co słyszało każde z dzieci w nagrodę za wykonanie zadania. Jedna grupa słyszała, że jest bardzo mądra, a druga, że świetnie się spisała w tym zadaniu. Efekt był zaskakujący zarówno u 3-latków, jak i 5-latków: dzieci chwalone za bycie mądrymi znacznie częściej pozwalały sobie na oszustwo w kolejnych zadaniach.

W drugim badaniu części dzieci mówiono, że są uznawane przez ludzi wokół za mądrzejsze od innych. To również wykazało niekorzystny wpływ i skłaniało dzieci do częstszego oszukiwania. I, choć może to brzmieć niewiarygodnie, oba opisane eksperymenty potwierdzają dotychczasowe odkrycia dotyczące pochwał.

– Chwalenie jest bardziej skomplikowane niż się wydaje. Chwaląc umiejętności dajemy do zrozumienia, że konkretne osiągnięcie wzięło się z cech naszego dziecka, takich jak mądrość. To co innego niż powiedzieć, że konkretne zadanie zostało dobrze wykonane albo docenić wysiłek dziecka – tłumaczy prof. Kang Lee z University of Toronto.

Kiedy więc chwalimy nasze dziecko, należy to robić umiejętnie. Tym bardziej, że u dzieci „uznawanych za mądre” mogą występować inne niekorzystne zjawiska. Z jednej strony mogą wykazywać obniżoną motywację do nauki – w końcu mają przeświadczenie, że i tak są lepsze niż dzieci wokół nich. Z drugiej strony mogą odczuwać podwyższoną presję, by dalej osiągać dobre wyniki i podtrzymać reputację, a to jedna z przyczyn posuwania się do oszustwa.

Całe to pisanie nie ma na celu zniechęcenia rodziców do chwalenia dzieci. Przeciwnie, maluchy od pierwszych miesięcy liczą na aprobatę swoich rodziców i należy ją okazywać. Warto jednak wsłuchać się w to, co mówimy dzieciom. Jeśli jesteśmy zachwyceni ich mądrością, można to powiedzieć. Ale też dodać, że dalsza nauka lub wysiłek da im kolejne sukcesy. Zachęcajmy je do konstruktywnych działań w pierwszej kolejności.

Źródło: Psychological Science / UToronto.ca

Więcej w Ciekawostki

niezrozumiały tekst

Narzekasz na teksty urzędowe? Słusznie…

Julia Nieznalska23 lutego 2018
przyjaciółki

Kto z kim przystaje? Mózgi przyjaciół działają podobnie

Michal Karas8 lutego 2018
15

Julia Maciuszek: Dziewczyna z “Wyspy przetrwania” we francuskim kabarecie!

Aneta Zadroga1 lutego 2018
pani w pieniądzach

Pieniądze szczęścia… coś jednak dają

Magda Nowak31 stycznia 2018
auta flotowe

Jaki kolor aut dla firmy?

Michal Karas25 stycznia 2018
DSC_5643

Znane aktorki za kierownicą Ssang Yong

Aneta Zadroga18 stycznia 2018
diewuszka

Biały szum może poprawiać wyniki nauki

Redakcja Sukces3 stycznia 2018
kupno domu

O co warto spytać dewelopera?

Karol Pisarski15 grudnia 2017
ewolucja

Jesteśmy delikatniejsze od naszych przodkiń

Edyta Nowicka12 grudnia 2017