Ciekawostki

Dzieci trzeba chwalić z głową

Dzieci trzeba chwalić z głową
Edyta Nowicka

Lubimy powtarzać naszym pociechom, że są piękne i mądre. W końcu dla nas są! A jednak pewne formy pochwał mają nienajlepszy wpływ na dalszy rozwój i postępowanie dzieci w życiu. O czym warto pamiętać?

Robimy to z najlepszych możliwych pobudek: chcąc podnieść samoocenę naszego dziecka, dodać mu otuchy czy docenić jego wysiłek. A jednak pochwała pochwale nie równa. Bardzo ciekawe badanie naukowe z Kanady opublikowane w Psychological Science wskazuje wprost, że niektóre pochwały mogą źle wpływać na dziecko, nawet jeśli są pozytywne w założeniu.

Eksperymentowi poddano dzieci w dwóch grupach wiekowych, trzy- i pięcioletnie. Wszystkie z nich miały do wykonania zadanie, następnie były chwalone, a później wykonywały kolejne czynności. Różnica polegała na tym, co słyszało każde z dzieci w nagrodę za wykonanie zadania. Jedna grupa słyszała, że jest bardzo mądra, a druga, że świetnie się spisała w tym zadaniu. Efekt był zaskakujący zarówno u 3-latków, jak i 5-latków: dzieci chwalone za bycie mądrymi znacznie częściej pozwalały sobie na oszustwo w kolejnych zadaniach.

W drugim badaniu części dzieci mówiono, że są uznawane przez ludzi wokół za mądrzejsze od innych. To również wykazało niekorzystny wpływ i skłaniało dzieci do częstszego oszukiwania. I, choć może to brzmieć niewiarygodnie, oba opisane eksperymenty potwierdzają dotychczasowe odkrycia dotyczące pochwał.

– Chwalenie jest bardziej skomplikowane niż się wydaje. Chwaląc umiejętności dajemy do zrozumienia, że konkretne osiągnięcie wzięło się z cech naszego dziecka, takich jak mądrość. To co innego niż powiedzieć, że konkretne zadanie zostało dobrze wykonane albo docenić wysiłek dziecka – tłumaczy prof. Kang Lee z University of Toronto.

Kiedy więc chwalimy nasze dziecko, należy to robić umiejętnie. Tym bardziej, że u dzieci „uznawanych za mądre” mogą występować inne niekorzystne zjawiska. Z jednej strony mogą wykazywać obniżoną motywację do nauki – w końcu mają przeświadczenie, że i tak są lepsze niż dzieci wokół nich. Z drugiej strony mogą odczuwać podwyższoną presję, by dalej osiągać dobre wyniki i podtrzymać reputację, a to jedna z przyczyn posuwania się do oszustwa.

Całe to pisanie nie ma na celu zniechęcenia rodziców do chwalenia dzieci. Przeciwnie, maluchy od pierwszych miesięcy liczą na aprobatę swoich rodziców i należy ją okazywać. Warto jednak wsłuchać się w to, co mówimy dzieciom. Jeśli jesteśmy zachwyceni ich mądrością, można to powiedzieć. Ale też dodać, że dalsza nauka lub wysiłek da im kolejne sukcesy. Zachęcajmy je do konstruktywnych działań w pierwszej kolejności.

Źródło: Psychological Science / UToronto.ca

Więcej w Ciekawostki

DSC_9355

Agata Steczkowska ambasadorką marki samochodów?

Aneta Zadroga16 listopada 2017
kreatywność

Tu rodzi się kreatywność

Michal Karas30 października 2017
desery

Coraz lepiej czujemy się w restauracjach

Magda Nowak25 października 2017
Khasi

Khasi: Tu kobiety są najważniejsze, dosłownie!

Michal Karas9 października 2017
drink

Czy można wyłączyć apetyt na alkohol?

Michal Karas19 września 2017
zamyślona

Polki zyskują pewność siebie, chcą zmian

Edyta Nowicka15 września 2017
psiak1

Wielkie zalety posiadania pupila

Sylwia Cukierska5 września 2017
manekin

Zbyt idealny manekin może zniechęcać

Michal Karas4 września 2017
driftscape 1

A gdyby pokój hotelowy zabrał nas w wymarzoną podróż?

Michal Karas29 sierpnia 2017