Warto odwiedzić

Czerwona Plaża – przyciąga jak magnes

Czerwona Plaża – przyciąga jak magnes
Michal Karas

Nie ma drugiego takiego miejsca na Ziemi, więc i nie dziw, że co roku ponad milion turystów odwiedza Czerwoną Plażę. I nie przeszkadza, że w rzeczywistości nie jest to nawet plaża…

Północno-wschodnie Chiny nie są typowym kierunkiem turystycznym. Choć właśnie tutaj znajduje się Pekin, to zwykle przegrywa on z gorętszymi południowymi miastami. Warto jednak przemyśleć wybór choćby dlatego, że zaledwie pół dnia drogi od Pekinu znajduje się Panjin. To miasto anonimowe dla polskiej turystki kryje skarb kategorii AAAA – prawie najwyższej kategorii wg chińskiej klasyfikacji atrakcji turystycznych.

czerwona plaża 3

Panjin jest otoczony i pocięty 21 rzekami, w tym największą – Liaohe. To właśnie w delcie Liaohe znajduje się jedno z najwspanialszych mokradeł świata, nazywane Czerwoną Plażą. Niesłusznie, ponieważ nie tylko nie jest plażą, ale też nie można stanąć w tym miejscu bosą stopą. Czerwona Plaża to dziś park, który można zwiedzać z sieci pomostów i alejek zawieszonych nad samym mokradłem.

czerwona-plaża-4A zwiedzać warto, o czym świadczy rosnący ruch turystyczny z Chin i zagranicy. Jeśli zdjęcia wyglądają imponująco, to warto pamiętać, że w porze otwarcia parku jest tu znacznie bardziej tłoczno niż sugerują nasze obrazy. Co roku już ponad milion turystów przetacza się przez częściowo uregulowane przez człowieka mokradła, witające gości od maja do października.

W tym okresie porastająca ogromne połacie gruntu lokalna odmiana sodówki (suaeda salsa) zaczyna mienić się kolorami. Dzięki silnie zasadowemu podłożu rośliny nabierają w różnych okresach barwę od pomarańczowej, przez krwisto czerwoną, po purpurową. A gdy jednen odcień przyjmują hektary lądu, wrażenie jest niesamowite.

czerwona plaża 1

Dopełnia go bliskość wód Zatoki Liaodong, dzięki którym zaciera się granica między barwną roślinnością a ciągnącą się po horyzont wodą. Dodatkowo wrażenie obcowania z dziką przyrodą potęguje grubo ponad 200 gatunków ptaków, w tym wyjątkowo dostojne żurawie mandżurskie. Niestety, choć na miejscu jest stosunkowo tanio, to niestety lot do Chin może pozostać poważną przeszkodą w odwiedzeniu tego rajskiego miejsca.

Warto odwiedzić

Więcej w Warto odwiedzić

DSC_1691

Wyjątkowe miejsce w Nałęczowie

Aneta Zadroga23 lutego 2018
Elbphilharmonie-7

Elbphilharmonie: Sztuka falująca nad Łabą

Karol Pisarski12 lutego 2018
Skellig Michael 2

Galaktyczny krajobraz na skraju Irlandii

Michal Karas2 lutego 2018
2018_01_18_183

Muscat: Come as a guest, leave as a friend

Anna Chodacka22 stycznia 2018
zugspitze1

Pobij rekordy na Zugspitze

Michal Karas28 grudnia 2017
Sardynia 3

Sardynia – kraina siedmiu kontynentów

Redakcja Sukces11 grudnia 2017
Pałac Odrowążów Manor House SPA

Manor House SPA najlepszym luksusowym hotelem w Europie wśród historycznych obiektów i finalistą konkursu „Beauty Stars”

Sylwia Cukierska30 listopada 2017
Bohinj 1

Bohinjsko: Jezioro ukryte przed światem

Michal Karas24 listopada 2017
dav

Hasta Siempre Cuba!

Aneta Zadroga8 listopada 2017