Warto odwiedzić

Czerwona Plaża – przyciąga jak magnes

Czerwona Plaża – przyciąga jak magnes
Michal Karas

Nie ma drugiego takiego miejsca na Ziemi, więc i nie dziw, że co roku ponad milion turystów odwiedza Czerwoną Plażę. I nie przeszkadza, że w rzeczywistości nie jest to nawet plaża…

Północno-wschodnie Chiny nie są typowym kierunkiem turystycznym. Choć właśnie tutaj znajduje się Pekin, to zwykle przegrywa on z gorętszymi południowymi miastami. Warto jednak przemyśleć wybór choćby dlatego, że zaledwie pół dnia drogi od Pekinu znajduje się Panjin. To miasto anonimowe dla polskiej turystki kryje skarb kategorii AAAA – prawie najwyższej kategorii wg chińskiej klasyfikacji atrakcji turystycznych.

czerwona plaża 3

Panjin jest otoczony i pocięty 21 rzekami, w tym największą – Liaohe. To właśnie w delcie Liaohe znajduje się jedno z najwspanialszych mokradeł świata, nazywane Czerwoną Plażą. Niesłusznie, ponieważ nie tylko nie jest plażą, ale też nie można stanąć w tym miejscu bosą stopą. Czerwona Plaża to dziś park, który można zwiedzać z sieci pomostów i alejek zawieszonych nad samym mokradłem.

czerwona-plaża-4A zwiedzać warto, o czym świadczy rosnący ruch turystyczny z Chin i zagranicy. Jeśli zdjęcia wyglądają imponująco, to warto pamiętać, że w porze otwarcia parku jest tu znacznie bardziej tłoczno niż sugerują nasze obrazy. Co roku już ponad milion turystów przetacza się przez częściowo uregulowane przez człowieka mokradła, witające gości od maja do października.

W tym okresie porastająca ogromne połacie gruntu lokalna odmiana sodówki (suaeda salsa) zaczyna mienić się kolorami. Dzięki silnie zasadowemu podłożu rośliny nabierają w różnych okresach barwę od pomarańczowej, przez krwisto czerwoną, po purpurową. A gdy jednen odcień przyjmują hektary lądu, wrażenie jest niesamowite.

czerwona plaża 1

Dopełnia go bliskość wód Zatoki Liaodong, dzięki którym zaciera się granica między barwną roślinnością a ciągnącą się po horyzont wodą. Dodatkowo wrażenie obcowania z dziką przyrodą potęguje grubo ponad 200 gatunków ptaków, w tym wyjątkowo dostojne żurawie mandżurskie. Niestety, choć na miejscu jest stosunkowo tanio, to niestety lot do Chin może pozostać poważną przeszkodą w odwiedzeniu tego rajskiego miejsca.

Warto odwiedzić

Więcej w Warto odwiedzić

Werona 2

Wrzesień? Idealny na wakacje we Włoszech

Redakcja Sukces6 września 2017
manor spa 2

Biowitalność kobieto!

Sylwia Cukierska16 sierpnia 2017
IMG_20170716_205152

Odkrywamy Gruzję: Batumi

Aneta Zadroga11 sierpnia 2017

W samym sercu Poznania!

Ela Makos31 lipca 2017
jacht10

Urlop na Odrze

Aneta Zadroga10 lipca 2017
za_sterami_jachtu

Odrą do Berlina

Aneta Zadroga22 czerwca 2017
ikona1234praca_kobieta4

Dla firmy – merytorycznie i przyjemnie!

Ela Makos16 czerwca 2017
IMG_2967 (2)

Na walizkach: Szczęśliwa Siódemka!

Ela Makos16 czerwca 2017
8

Konferencje nad malowniczą Motławą

Ela Makos1 czerwca 2017