Ciekawostki

Biały szum może poprawiać wyniki nauki

Biały szum może poprawiać wyniki nauki
Redakcja Sukces

Przyjęło się, że podczas nauki wyłączamy zewnętrzne dźwięki, by nie rozpraszać uwagi. Jednak naukowcy z Australii sugerują, że – przynajmniej w niektórych dziedzinach – tzw. biały szum poprawia sprawność umysłową.

Badanie opublikowane na łamach „Scientific Reports” wskazuje, że słuchanie białego szumu podczas nauki zwiększa zdolność do zapamiętywania nowych słów. To niecodzienne odkrycie przypadło w udziale badaczom z University of Queensland.

Jak potwierdza dr Anthony Angwin, to pierwsze na świecie badanie, w którym udało się wykazać związek między białym szumem a skutecznością nauki. Czym jest biały szum? Znają go z pewnością matki uspokajające niemowlęta jego lekkim, kojącym dźwiękiem. Dotąd właśnie z relaksem biały szum był kojarzony. Teraz znalazło się nowe zastosowanie.

– Zwykle myślimy, że należy wyciszać dźwięki podczas nauki, jednak nowe badania pokazują, że niektóre rodzaje dźwięków mogą poprawiać wyniki podczas zadań kognitywnych – zapewnia dr Angwin.

Jego badanie polegało na sprawdzaniu, jak z nauką języków radzą sobie dorośli w różnych sytuacjach. W sumie udział w analizie wzięło 80 zdrowych osób. Część uczestników uczyła się w ciszy, inni z białym szumem w tle. Ci drudzy wyraźnie lepiej zapamiętywali nowe słowa.

To nie pierwsze badanie, które pokazuje potencjalne korzyści z zastosowania szumów w nauce. Już wcześniej znane były zalety zwiększonego skupienia na procesach myślowych podczas słuchania szumów. Nic więc dziwnego, że australijscy badacze zapowiadają kolejne projekty związane z wykorzystaniem szumów w procesie nauki.

Źródło: „Scientific Reports

Więcej w Ciekawostki

przytulone

Empatię mamy (też) w genach

Redakcja Sukces15 marca 2018
kolacja przy winie

Smartfon? Nie przy stole…

Michal Karas5 marca 2018
PIC_1 copy

Cezar Ostaszewski: Wirtuoz fortepianu

Aneta Zadroga28 lutego 2018
kawa w aucie

Kawa w aucie – czy zawsze warto?

Redakcja Sukces27 lutego 2018
niezrozumiały tekst

Narzekasz na teksty urzędowe? Słusznie…

Julia Nieznalska23 lutego 2018
przyjaciółki

Kto z kim przystaje? Mózgi przyjaciół działają podobnie

Michal Karas8 lutego 2018
15

Julia Maciuszek: Dziewczyna z “Wyspy przetrwania” we francuskim kabarecie!

Aneta Zadroga1 lutego 2018
pani w pieniądzach

Pieniądze szczęścia… coś jednak dają

Magda Nowak31 stycznia 2018
auta flotowe

Jaki kolor aut dla firmy?

Michal Karas25 stycznia 2018