Ciekawostki

Biały szum może poprawiać wyniki nauki

Biały szum może poprawiać wyniki nauki
Redakcja Sukces

Przyjęło się, że podczas nauki wyłączamy zewnętrzne dźwięki, by nie rozpraszać uwagi. Jednak naukowcy z Australii sugerują, że – przynajmniej w niektórych dziedzinach – tzw. biały szum poprawia sprawność umysłową.

Badanie opublikowane na łamach „Scientific Reports” wskazuje, że słuchanie białego szumu podczas nauki zwiększa zdolność do zapamiętywania nowych słów. To niecodzienne odkrycie przypadło w udziale badaczom z University of Queensland.

Jak potwierdza dr Anthony Angwin, to pierwsze na świecie badanie, w którym udało się wykazać związek między białym szumem a skutecznością nauki. Czym jest biały szum? Znają go z pewnością matki uspokajające niemowlęta jego lekkim, kojącym dźwiękiem. Dotąd właśnie z relaksem biały szum był kojarzony. Teraz znalazło się nowe zastosowanie.

– Zwykle myślimy, że należy wyciszać dźwięki podczas nauki, jednak nowe badania pokazują, że niektóre rodzaje dźwięków mogą poprawiać wyniki podczas zadań kognitywnych – zapewnia dr Angwin.

Jego badanie polegało na sprawdzaniu, jak z nauką języków radzą sobie dorośli w różnych sytuacjach. W sumie udział w analizie wzięło 80 zdrowych osób. Część uczestników uczyła się w ciszy, inni z białym szumem w tle. Ci drudzy wyraźnie lepiej zapamiętywali nowe słowa.

To nie pierwsze badanie, które pokazuje potencjalne korzyści z zastosowania szumów w nauce. Już wcześniej znane były zalety zwiększonego skupienia na procesach myślowych podczas słuchania szumów. Nic więc dziwnego, że australijscy badacze zapowiadają kolejne projekty związane z wykorzystaniem szumów w procesie nauki.

Źródło: „Scientific Reports

Więcej w Ciekawostki

DSC_5643

Znane aktorki za kierownicą Ssang Yong

Aneta Zadroga18 stycznia 2018
kupno domu

O co warto spytać dewelopera?

Karol Pisarski15 grudnia 2017
ewolucja

Jesteśmy delikatniejsze od naszych przodkiń

Edyta Nowicka12 grudnia 2017
media-polaryzują

Media polaryzują nas z łatwością – warto to rozumieć

Karol Pisarski29 listopada 2017
biznes1ikonynowe123

Mitsubishi Japan Motors wspiera „Sukces jest Kobietą”

Aneta Zadroga23 listopada 2017
DSC_9355

Agata Steczkowska ambasadorką marki samochodów?

Aneta Zadroga16 listopada 2017
kreatywność

Tu rodzi się kreatywność

Michal Karas30 października 2017
desery

Coraz lepiej czujemy się w restauracjach

Magda Nowak25 października 2017
Khasi

Khasi: Tu kobiety są najważniejsze, dosłownie!

Michal Karas9 października 2017