Kobiety Showbiznesu

Asja Kozina: Cudowny świat papieru

Asja Kozina: Cudowny świat papieru
Edyta Nowicka

Wycinanki to tradycyjna forma ukraińskiej sztuki ludowej, jednak ona wzniosła się na zupełnie inny poziom. Używa papieru, by zaprosić odbiorcę do innego świata, bawiąc się motywami i zgłębiając tajemnice wielu kultur

Asya KozinaCzasami jest przedstawiona jako rosyjska artystka z racji pracy w Sankt Petersburgu. Jednak Asja Kozina to Ukrainka urodzona w Obwodzie Dniepropietrowskim i „zarażona” miłością do papieru w Czerkasach, gdzie ukończyła studia na wydziale sztuki wizualnej i dekoracyjnej.

To właśnie tam 10 lat temu mała swoją pierwszą autorską wystawę, pt. „Pasja do bieli”. Ta sama pasja została jej do dziś, ponieważ Kozina nie uznaje koloru. Biały papier to jej ukochane tworzywo, ponieważ pozwala uwydatnić kształt i uzyskać czystą formę. Artystka z dumą podkreśla, że żadne z jej dzieł nie jest poprawiane elektronicznie, wszystkie są efektem ręcznego wycinania i nawiązują do długich tradycji tego rzemiosła.

I choć najbardziej znane ludowe wycinanki są dwuwymiarowe, to Kozinie i jej mężowi Dmitrijowi udaje się wyczarować niezwykłe, pełne życia i wyrazu dzieła. W połączeniu z ich zamiłowaniem do badania innych kultur daje to przyciągający oko efekt. Poniżej znajdziecie kilka wybranych kolekcji z ostatnich lat.

Barokowe peruki w nowoczesnym wydaniu. Przepych do potęgi – tak można podsumować ten projekt trwający od 2015 roku. To nowoczesna interpretacja tradycyjnych, ciężkich barokowych peruk. Te są lekkie i żartobliwe, ukoronowane współczesnymi dekoracjami.

asya-kozina-1

Mongolskie suknie ślubne. Odtwarzanie tradycyjnych i historycznych strojów to jedna z wielkich pasji Koziny, ale gdy na tapetę trafiają wyjątkowo ozdobne mongolskie suknie ślubne, wyzwanie jest szczególne. Artystka posłużyła się przesadą, by podkreślić to, co w nich najciekawsze.

asya-kozina-2

To jeden z niewielu przykładów użycia koloru przez Kozinę – jeden z tych papierowych koni jest czarny, co stanowi element szachowego nawiązania w sesji zdjęciowej promującej drużynę polo. Choć to tylko papier, każdy z tych niezwykłych koni został ujęty w konkretnej pozie, z dużym szacunkiem dla anatomii.

Asya Kozina konie

Szamanka to niezależny projekt sukni, która z pozoru jest tylko ozdobna. Gdy jednak przyjrzymy się bliżej, możemy dostrzec liczne zwierzęta leśne, papierowe pióra i rośliny we wspólnym, prawie psychodelicznym tańcu.

asya kozina - szamanka

Więcej w Kobiety Showbiznesu

fot. Albert Golembiowski

Anna Jurksztowicz: Spełniam się w byciu człowiekiem

Anna Chodacka11 marca 2018
karina-konczewska

Karina Kończewska: Rak to nie wyrok!

Anna Chodacka25 lutego 2018
Ola-Żelazo-ikona

Aleksandra Żelazo: Pomagam szczęściu!

Anna Chodacka21 lutego 2018
Paulina Mlynarska
wrzesien 2017
fot.Tatiana Jachyra

Paulina Młynarska: Jestem bardzo szczęśliwa!

Anna Chodacka19 lutego 2018
????????????????????????????????????

Beata Tadla: Uwielbiam ludzi!


Anna Chodacka17 lutego 2018
Malgorzata-Babiarz-fot. Kasia Jarosz

Megitza: Kieruję odbiorcę mojej muzyki w stronę miłości

Anna Chodacka16 lutego 2018
Dudnikowa

Jewgenija Dudnikowa: Naprawdę zaczarowany las

Magda Nowak16 lutego 2018
18362555_1299950900113139_1291665350_o

Kasia Dziurska: Życie to moja radość!

Anna Chodacka12 lutego 2018
fot. AKPA

Paulina Smaszcz-Kurzajewska: Uczmy się od najszczęśliwszych!

Anna Chodacka10 lutego 2018