Kobiety Showbiznesu

Asja Kozina: Cudowny świat papieru

Asja Kozina: Cudowny świat papieru
Edyta Nowicka

Wycinanki to tradycyjna forma ukraińskiej sztuki ludowej, jednak ona wzniosła się na zupełnie inny poziom. Używa papieru, by zaprosić odbiorcę do innego świata, bawiąc się motywami i zgłębiając tajemnice wielu kultur

Asya KozinaCzasami jest przedstawiona jako rosyjska artystka z racji pracy w Sankt Petersburgu. Jednak Asja Kozina to Ukrainka urodzona w Obwodzie Dniepropietrowskim i „zarażona” miłością do papieru w Czerkasach, gdzie ukończyła studia na wydziale sztuki wizualnej i dekoracyjnej.

To właśnie tam 10 lat temu mała swoją pierwszą autorską wystawę, pt. „Pasja do bieli”. Ta sama pasja została jej do dziś, ponieważ Kozina nie uznaje koloru. Biały papier to jej ukochane tworzywo, ponieważ pozwala uwydatnić kształt i uzyskać czystą formę. Artystka z dumą podkreśla, że żadne z jej dzieł nie jest poprawiane elektronicznie, wszystkie są efektem ręcznego wycinania i nawiązują do długich tradycji tego rzemiosła.

I choć najbardziej znane ludowe wycinanki są dwuwymiarowe, to Kozinie i jej mężowi Dmitrijowi udaje się wyczarować niezwykłe, pełne życia i wyrazu dzieła. W połączeniu z ich zamiłowaniem do badania innych kultur daje to przyciągający oko efekt. Poniżej znajdziecie kilka wybranych kolekcji z ostatnich lat.

Barokowe peruki w nowoczesnym wydaniu. Przepych do potęgi – tak można podsumować ten projekt trwający od 2015 roku. To nowoczesna interpretacja tradycyjnych, ciężkich barokowych peruk. Te są lekkie i żartobliwe, ukoronowane współczesnymi dekoracjami.

asya-kozina-1

Mongolskie suknie ślubne. Odtwarzanie tradycyjnych i historycznych strojów to jedna z wielkich pasji Koziny, ale gdy na tapetę trafiają wyjątkowo ozdobne mongolskie suknie ślubne, wyzwanie jest szczególne. Artystka posłużyła się przesadą, by podkreślić to, co w nich najciekawsze.

asya-kozina-2

To jeden z niewielu przykładów użycia koloru przez Kozinę – jeden z tych papierowych koni jest czarny, co stanowi element szachowego nawiązania w sesji zdjęciowej promującej drużynę polo. Choć to tylko papier, każdy z tych niezwykłych koni został ujęty w konkretnej pozie, z dużym szacunkiem dla anatomii.

Asya Kozina konie

Szamanka to niezależny projekt sukni, która z pozoru jest tylko ozdobna. Gdy jednak przyjrzymy się bliżej, możemy dostrzec liczne zwierzęta leśne, papierowe pióra i rośliny we wspólnym, prawie psychodelicznym tańcu.

asya kozina - szamanka

Więcej w Kobiety Showbiznesu

Lindsey Vonn

Lindsey Vonn: Weteranka nie odpuści Igrzysk 2018

Redakcja Sukces11 stycznia 2018
Wyspa przetrwania, odc 6, Polsat / Piotr Filutowski

Julia Maciuszek: Gdy jestem w powietrzu czuję, że żyję!

Aneta Zadroga13 grudnia 2017
Paulina Mogilnicka

Paulina Mogilnicka: Czas i tak upłynie

Aneta Zadroga13 września 2017
Katarzyna Raczek

Katarzyna Raczek, ka.kropka: Dziś zrób dla siebie coś, za co podziękujesz sobie w przyszłości

Aneta Zadroga13 września 2017
Processed with VSCO with hb2 preset

Olivia Fabińska/dalilahome

Aneta Zadroga13 września 2017
fitqueen-dana

FitQueen-Dana: Szczęście nie jest stacją, do której przybywamy lecz sposobem podróżowania

Aneta Zadroga13 września 2017
Noemi Sparkle

Noemi Sparkle: Uwierz w siebie

Aneta Zadroga13 września 2017
Ewa K

Ewa K (Azs91): Najważniejsza jest pasja!

Aneta Zadroga13 września 2017
Marta Michałek

Marta Michałek/Testerka produktów

Aneta Zadroga13 września 2017