Ciekawostki

Aleksandra Potocka: Ceniła miłość partnerską

Aleksandra Potocka: Ceniła miłość partnerską

Aleksandra z Lubomirskich Potocka to kobieta, która w związku ceniła sobie wzajemne zrozumienie i wspólne zainteresowania. Jak kształtowała się jej partnerska relacja?

Starsza córka Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej, Aleksandra, była jedną z największych perełek swoich czasów. Ceniono ją za erudycję, wiedzę, wrażliwość i wiele innych ważnych cech. Mówiono też, że swoim rozsądkiem i posiadanymi informacjami przewyższa wielu mężczyzn. Jej mąż Stanisław Kostka Potocki, w jednym ze swoich dzieł opisuje ją tymi słowy: Aleksandrze z ks. Lubomirskich hrabinie Potockiej. Od tylu lat dzieląc ze mną ku nim [starożytnym] skłonność, wybornym od natury obdarzona smakiem, nabyłaś w nich uwagą, doświadczeniem i ustawnym, że tak powiem, ze sztukami obcowaniem czucia ich piękności, nie tylko w płci Twojej, ale i w naszej rzadkiego.

Da się zauważyć, że mąż darzył ją szacunkiem, podziwiał i cenił jej postępowanie. Ich związek był też przykładem miłości partnerskiej. Pozwoliło im to na przyjaźń, dzięki której rozwijali wspólne zainteresowania. Oboje zajmowali się działalnością filantropijną, a także sprawowali opiekę nad ubogimi mieszkańcami swoich włości. Aleksandra również ceniła swojego męża, który był jednym ze współtwórców konstytucji 3 Maja. Po jego śmierci, żona zadbała, aby pamięć o nim nie zaginęła. Stworzyła specjalnie dla niego upamiętniającą go budowlę, którą do dzisiaj można oglądać w ogrodzie pałacu wilanowskiego.

Starsza córka Izabeli wzorując się na matce również doceniała sztukę i architekturę. W czasie swojego dzieciństwa miała też okazję, by wielokrotnie uczestniczyć w pracach budowlanych i architektonicznych. Asystowała wielu wybitnym artystom.

Źródło: Exacto

Ciekawostki

Więcej w Ciekawostki

diewuszka

Biały szum może poprawiać wyniki nauki

Redakcja Sukces3 stycznia 2018
kupno domu

O co warto spytać dewelopera?

Karol Pisarski15 grudnia 2017
ewolucja

Jesteśmy delikatniejsze od naszych przodkiń

Edyta Nowicka12 grudnia 2017
media-polaryzują

Media polaryzują nas z łatwością – warto to rozumieć

Karol Pisarski29 listopada 2017
biznes1ikonynowe123

Mitsubishi Japan Motors wspiera „Sukces jest Kobietą”

Aneta Zadroga23 listopada 2017
DSC_9355

Agata Steczkowska ambasadorką marki samochodów?

Aneta Zadroga16 listopada 2017
kreatywność

Tu rodzi się kreatywność

Michal Karas30 października 2017
desery

Coraz lepiej czujemy się w restauracjach

Magda Nowak25 października 2017
Khasi

Khasi: Tu kobiety są najważniejsze, dosłownie!

Michal Karas9 października 2017