Ciekawostki

Aleksandra Potocka: Ceniła miłość partnerską

Aleksandra Potocka: Ceniła miłość partnerską

Aleksandra z Lubomirskich Potocka to kobieta, która w związku ceniła sobie wzajemne zrozumienie i wspólne zainteresowania. Jak kształtowała się jej partnerska relacja?

Starsza córka Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej, Aleksandra, była jedną z największych perełek swoich czasów. Ceniono ją za erudycję, wiedzę, wrażliwość i wiele innych ważnych cech. Mówiono też, że swoim rozsądkiem i posiadanymi informacjami przewyższa wielu mężczyzn. Jej mąż Stanisław Kostka Potocki, w jednym ze swoich dzieł opisuje ją tymi słowy: Aleksandrze z ks. Lubomirskich hrabinie Potockiej. Od tylu lat dzieląc ze mną ku nim [starożytnym] skłonność, wybornym od natury obdarzona smakiem, nabyłaś w nich uwagą, doświadczeniem i ustawnym, że tak powiem, ze sztukami obcowaniem czucia ich piękności, nie tylko w płci Twojej, ale i w naszej rzadkiego.

Da się zauważyć, że mąż darzył ją szacunkiem, podziwiał i cenił jej postępowanie. Ich związek był też przykładem miłości partnerskiej. Pozwoliło im to na przyjaźń, dzięki której rozwijali wspólne zainteresowania. Oboje zajmowali się działalnością filantropijną, a także sprawowali opiekę nad ubogimi mieszkańcami swoich włości. Aleksandra również ceniła swojego męża, który był jednym ze współtwórców konstytucji 3 Maja. Po jego śmierci, żona zadbała, aby pamięć o nim nie zaginęła. Stworzyła specjalnie dla niego upamiętniającą go budowlę, którą do dzisiaj można oglądać w ogrodzie pałacu wilanowskiego.

Starsza córka Izabeli wzorując się na matce również doceniała sztukę i architekturę. W czasie swojego dzieciństwa miała też okazję, by wielokrotnie uczestniczyć w pracach budowlanych i architektonicznych. Asystowała wielu wybitnym artystom.

Źródło: Exacto

Ciekawostki

Więcej w Ciekawostki

DSC_9355

Agata Steczkowska ambasadorką marki samochodów?

Aneta Zadroga16 listopada 2017
kreatywność

Tu rodzi się kreatywność

Michal Karas30 października 2017
desery

Coraz lepiej czujemy się w restauracjach

Magda Nowak25 października 2017
Khasi

Khasi: Tu kobiety są najważniejsze, dosłownie!

Michal Karas9 października 2017
drink

Czy można wyłączyć apetyt na alkohol?

Michal Karas19 września 2017
zamyślona

Polki zyskują pewność siebie, chcą zmian

Edyta Nowicka15 września 2017
pochwały matki

Dzieci trzeba chwalić z głową

Edyta Nowicka13 września 2017
psiak1

Wielkie zalety posiadania pupila

Sylwia Cukierska5 września 2017
manekin

Zbyt idealny manekin może zniechęcać

Michal Karas4 września 2017