Kobiety Biznesu

Aleksandra Gaca: Polska architektka tkanin

Aleksandra Gaca: Polska architektka tkanin
Sylwia Cukierska

Światową sławę zdobyła dzięki kolekcji Architextiles, w której tkaniny traktuje jako dzieło samo w sobie, stające się później elementem większej całości. Niedawno tak właśnie wykorzystał jej pomysł koncern Renault w koncepcji symbiozy pomiędzy samochodem a domem

W Polsce jest znana branży, ale niekoniecznie szerokiej publiczności. W ramach Sukces Jest Kobietą zachwycałyśmy się już jej niesamowitą pufą Slumber z 2015 roku, która doskonale pokazuje, w czym wyjątkowa jest twórczość Aleksandry Gacy, polskiej projektantki od lat pracującej w Holandii.

I choć sławę osiągnęła w języku angielskim i niderlandzkim, to pochodzi z naszego miasta tkanin – Łodzi. Tu zaczęła też kształcenie w kierunku sztuk plastycznych, jeszcze w liceum. Tuż po zmianie ustroju wyjechała jednak, by studiować projektowanie mody w haskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Tam zrozumiała, że tkanina to nie tylko płaty płaskiego płótna, ale trójwymiarowy obiekt, którego faktura ma znaczenie. Jak duże? Na tyle, że ukształtowało całą jej zawodową twórczość, a w projektach urzeka nie tylko końcowa forma, ale nawet najdrobniejszy szczegół, lekki deseń czy zdobienie. Zwykle nie są jednak tak drobne, ponieważ Gaca zasłynęła wyrazistymi, silnie eksponowanymi strukturami.

Specjalizuje się w projektach samych tkanin, ich układu, grubości i wymowy. Jej tkaniny dekoracyjne zdobią prestiżowe wnętrza jako artystyczny dodatek lub motyw przewodni. Są elementem estetyki i akustyki, a w przypadku sieci sklepów Hermès w Korei i Chinach – również częścią architektury.

Właśnie zastosowanie w architekturze przysporzyło Gacy sławy w ostatnich dniach za sprawą współpracy z marką Renault. Polska projektantka pomogła spoić samochód z domem jednorodzinnym w koncepcie Symbioz, gdzie auto jest częścią przestrzeni mieszkalnej, a przestrzeń mieszkalna częścią auta. Między innymi za sprawą jej tkaniny bloko, użytej w tapicerce mebli wypoczynkowych i foteli samochodowych.

Aleksandra-Gaca 1

W karierze Aleksandry Gacy nie chodzi co prawda o nagrody, ale tych ma na koncie całkiem sporo, od polskich, przez holenderskie, francuskie, niemieckie czy amerykańskie. Prawie wszystkie łączy jedno słowo: innowacja. Tak ciekawego, dojrzałego i przemyślanego podejścia do projektowania tkanin mogą jej pozazdrościć na całym świecie!

Kobiety Biznesu
Sylwia Cukierska

Każda kobieta chce być piękna, a my, z pomocą Sylwii podpowiadamy, jak to zrobić. Kosmetyki, zabiegi, a może domowe spa? Polecamy nasz dział „URODA”.

Więcej w Kobiety Biznesu

23 PRZYSTANEK WOODSTOCK 2017

Elżbieta Polak: Charyzmatyczna wizjonerka z Lubuskiego

Anna Chodacka20 lutego 2018
Magdalena-Napieraj1

Magdalena Napieraj: Ciągle szukam wyzwań!

Anna Chodacka13 lutego 2018
Nowe_AZN8914

Marta Gargas: Sukces to osiąganie celów!

Anna Chodacka11 lutego 2018
CDEF (118)

Elżbieta Lendo: Uśmiechnij się do siebie!

Anna Chodacka8 lutego 2018
Posterunek-11

Beata Bronny: Ciągle dążę do perfekcji

Anna Chodacka7 lutego 2018
13

Agnieszka Grotkowska: Najważniejsza jest jakość!

Anna Chodacka5 lutego 2018
a3

Marzena Bulska: Sukces jest wyznacznikiem silnego charakteru

Anna Chodacka4 lutego 2018
2017.10 Warszawa , Pani Anna Chwilczynska - firma Eat Me
Fot. GoodPictures Franek Mazur

Anna Chwilczyńska: Życie świetnie mi smakuje!

Anna Chodacka3 lutego 2018
IMG_0416a

Dorota Bracha: Edukacja, wsparcie, rozwój i sukces!

Anna Chodacka2 lutego 2018