Kobiety Biznesu

Aleksandra Gaca: Polska architektka tkanin

Aleksandra Gaca: Polska architektka tkanin
Sylwia Cukierska

Światową sławę zdobyła dzięki kolekcji Architextiles, w której tkaniny traktuje jako dzieło samo w sobie, stające się później elementem większej całości. Niedawno tak właśnie wykorzystał jej pomysł koncern Renault w koncepcji symbiozy pomiędzy samochodem a domem

W Polsce jest znana branży, ale niekoniecznie szerokiej publiczności. W ramach Sukces Jest Kobietą zachwycałyśmy się już jej niesamowitą pufą Slumber z 2015 roku, która doskonale pokazuje, w czym wyjątkowa jest twórczość Aleksandry Gacy, polskiej projektantki od lat pracującej w Holandii.

I choć sławę osiągnęła w języku angielskim i niderlandzkim, to pochodzi z naszego miasta tkanin – Łodzi. Tu zaczęła też kształcenie w kierunku sztuk plastycznych, jeszcze w liceum. Tuż po zmianie ustroju wyjechała jednak, by studiować projektowanie mody w haskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Tam zrozumiała, że tkanina to nie tylko płaty płaskiego płótna, ale trójwymiarowy obiekt, którego faktura ma znaczenie. Jak duże? Na tyle, że ukształtowało całą jej zawodową twórczość, a w projektach urzeka nie tylko końcowa forma, ale nawet najdrobniejszy szczegół, lekki deseń czy zdobienie. Zwykle nie są jednak tak drobne, ponieważ Gaca zasłynęła wyrazistymi, silnie eksponowanymi strukturami.

Specjalizuje się w projektach samych tkanin, ich układu, grubości i wymowy. Jej tkaniny dekoracyjne zdobią prestiżowe wnętrza jako artystyczny dodatek lub motyw przewodni. Są elementem estetyki i akustyki, a w przypadku sieci sklepów Hermès w Korei i Chinach – również częścią architektury.

Właśnie zastosowanie w architekturze przysporzyło Gacy sławy w ostatnich dniach za sprawą współpracy z marką Renault. Polska projektantka pomogła spoić samochód z domem jednorodzinnym w koncepcie Symbioz, gdzie auto jest częścią przestrzeni mieszkalnej, a przestrzeń mieszkalna częścią auta. Między innymi za sprawą jej tkaniny bloko, użytej w tapicerce mebli wypoczynkowych i foteli samochodowych.

Aleksandra-Gaca 1

W karierze Aleksandry Gacy nie chodzi co prawda o nagrody, ale tych ma na koncie całkiem sporo, od polskich, przez holenderskie, francuskie, niemieckie czy amerykańskie. Prawie wszystkie łączy jedno słowo: innowacja. Tak ciekawego, dojrzałego i przemyślanego podejścia do projektowania tkanin mogą jej pozazdrościć na całym świecie!

Kobiety Biznesu
Sylwia Cukierska

Każda kobieta chce być piękna, a my, z pomocą Sylwii podpowiadamy, jak to zrobić. Kosmetyki, zabiegi, a może domowe spa? Polecamy nasz dział „URODA”.

Więcej w Kobiety Biznesu

IMG_2041ok

Twarze HoReCa: Hotel to nie tylko ściany, ale i ludzie!

Ela Makos3 grudnia 2017
IMG_1800okbw

Twarze HoReCa: Malwina Tołwińska-Miś – Nawet najtrudniejsze negocjacje zakończone sukcesem dają siłę!

Ela Makos23 listopada 2017
Agata_Brucko-Stepkowska-PAH_1

Agata Brucko-Stępkowska: Jak została ambasadorką Polskiej Akcji Humanitarnej?

Michal Karas12 października 2017
026[1]

Twarze HoReCa: Joanna Preisner – Tu każdy maluszek poczuje się jak VIP

Ela Makos24 września 2017
MBŁ

Monika Bienias-Łocheńska: Chcę pobudzić w kobietach ich energię!

Ela Makos13 sierpnia 2017
_DSC1441

Twarze HoReCa: Klaudia Babiej – „Aby osiągnąć sukces, nie można się wahać”

Ela Makos21 lipca 2017
Katarzyna_Witkowska

Katarzyna Witkowska: Przełamać stereotyp męskiej branży

Ela Makos26 czerwca 2017
Aditi-Wanchoo

Aditi Wanchoo: Technologią zwalcza niewolnictwo

Michal Karas7 czerwca 2017
wioletta-bryg-kopia

Wioletta Bryg: W krainie Slow Spa

Ela Makos14 maja 2017